Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 21 maja 2018, o 15:48

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 25 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 24 wrz 2016, o 20:33 

Do艂膮czy艂(a): 24 gru 2014, o 09:48
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 2.0TDI (190KM)
Poni偶ej zamieszczam kr贸tki opis tego, jak wymieni膰 klasyczne o艣wietlenie wn臋trza na takie w technologii LED. Pomocnym tutorialem mo偶e by膰 r贸wnie偶 ten z forum OCP, z kt贸rego sam korzysta艂em:

LINK

Wi臋c po kolei:
Po pierwsze. Podczas wymiany nale偶y odci膮膰 napi臋cie np. przez wy艂膮cznik przy lampce, zamkni臋cie drzwi, czy po prostu od艂膮czeniu akumulatora.

Oczywi艣cie do tej modyfikacji b臋d膮 potrzebne jakie艣 sensowne 偶ar贸wki LED. Ja osobi艣cie montowa艂em taki zestaw:

LINK

Jednak je艣li nie b臋dziesz chcia艂a/chcia艂 montowa膰 powy偶szego zestawu, to mo偶esz kupi膰 co艣 innego. Praktycznie wszystkie 偶ar贸wki to W5W. Jedynie do o艣wietlenia schowka przed pasa偶erem trzeba b臋dzie kupi膰 偶ar贸wk臋 rurkow膮, dwutrzonkow膮.

Do demonta偶u lampek mo偶e by膰 przydatny jaki艣 p艂aski 艣rubokr臋t w celu podwa偶enia, odczepienia zaczep贸w.

O艣wietlenie podsufitka prz贸d:

Aby zdemontowa膰 os艂on臋 lampki, nale偶y podczepi膰 6 zaczep贸w, kt贸re znajduj膮 si臋 przy d艂u偶szej kraw臋dzi (trzy po jednej i trzy po drugiej stronie). Wsuwamy p艂aski 艣rubokr臋t w szczeliny i podwa偶amy. 呕ar贸wki wyci膮gamy poci膮gaj膮c w d贸艂.

Obrazek

Obrazek

Obrazek

O艣wietlenie podsufitka ty艂:

Aby zdemontowa膰 os艂on臋 lampki, nale偶y odczepi膰 4 zaczepy, kt贸re znajduj膮 si臋 na rogach os艂ony. Wsuwamy p艂aski 艣rubokr臋t pod os艂on臋, tam gdzie s膮 strza艂ki i podwa偶amy. 呕ar贸wki wyci膮gamy poci膮gaj膮c w d贸艂.

Obrazek

Obrazek

O艣wietlenie na nogi oraz o艣wietlenie baga偶nika:

W obu przypadkach w, aby wyci膮gn膮膰 lampk臋 nale偶y w wyci臋cie w lampce wsun膮膰 p艂aski 艣rubokr臋t i podwa偶y膰 lampk臋. Kiedy ju偶 wyci膮gniemy lampk臋 nale偶y od艂膮czy膰 wtyczk臋 zasilania. Nast臋pnie trzeba wyci膮gn膮膰 plastikow膮 cz臋艣膰 lampki z metalowego "koszyczka". Nie jest to 艂atwe, ale do zrobienia ;) . Ca艂o艣膰 trzyma si臋 na 4 zaczepach. Ja osobi艣cie wsun膮艂em 艣rubokr臋t pomi臋dzy "koszyczek", a plastik i minimalnie rozgi膮艂em koszyk. U艂atwi艂o mi to robot臋. Jak ju偶 rozdzielimy te dwie cz臋艣ci, to zobaczymy 偶ar贸wk臋. Nale偶y j膮 wysun膮膰.

Obrazek

Obrazek

O艣wietlenie u do艂u drzwi tzw. "kopert贸wki":

Aby zdemontowa膰 lampk臋, nale偶y poci膮gn膮膰 j膮 do do艂u:

Nast臋pnie odpinamy wtyczk臋 zasilania. Aby dosta膰 si臋 do 偶ar贸wki nale偶y odczepi膰 dwa zaczepy. Wystarczy r臋k膮 poci膮gn膮膰 i odskakuje os艂ona od lampki. 呕ar贸wk臋 wyci膮gamy poci膮gaj膮c do g贸ry.

Obrazek

O艣wietlenie schowka:

Tutaj podobnie jak w przypadku o艣wietlenia na nogi, czy baga偶nika nale偶y wsun膮膰 艣rubokr臋t w szczelin臋 i podwa偶y膰 lampk臋. Nast臋pnie odpinamy wtyczk臋 zasilania. 呕ar贸wk臋 musimy wyci膮gn膮膰 uchwytu.

Obrazek

O艣wietlenie przestrzeni pod lusterkami zewn臋trznymi:

Chyba operacja, kt贸rej ka偶dy si臋 obawia. Na szcz臋艣cie to tylko strasznie wygl膮da na zdj臋ciach ;) . Aby dosta膰 si臋 do 偶ar贸wki b臋dziemy musieli zdemontowa膰 lustro. S膮 r贸偶ne techniki demonta偶u. Ja osobi艣cie ustawi艂em lustro maksymalnie do do艂u. Wtedy u g贸ry powsta艂a szpara, w kt贸r膮 nale偶y wsadzi膰 r臋k臋. Jak ju偶 w艂o偶ymy d艂o艅 najg艂臋biej jak si臋 da, nale偶y do艣膰 stanowczo szarpn膮膰, aby odczepi膰 zaczepy lustra. Troch臋 postraszy, potrzeszczy i wyskoczy ;) :) . Lustro trzeba delikatnie zawiesi膰, tak aby nie powypina膰/pourywa膰 kabli. Po tym przechodzimy do wyci膮gania 偶ar贸wki. Znajduje si臋 w plastikowej os艂onie, z kt贸rej wystaje gumowa uszczelka. Nale偶y za ni膮 poci膮gn膮膰 i wtedy mamy dziada na wierzchu :twisted: . Po zmianie 偶ar贸wki nale偶y dok艂adnie nasun膮膰 uszczelk臋 na os艂on臋.

Obrazek

Mam nadziej臋, 偶e powy偶szy tutorial b臋dzie pomocny i zach臋ci niezdecydowanych do ca艂kiem przyjemnej i mi艂ej dla oka modyfikacji ;).
W razie jaki艣 w膮tpliwo艣ci, ch臋tnie pomog臋 :) .

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 24 wrz 2016, o 21:04 

Do艂膮czy艂(a): 9 gru 2015, o 14:56
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Aktualnie: Co by tu pomodzi膰...
Uu jak opisane

G贸ra

PostNapisane: 24 wrz 2016, o 21:14 

Panie step by step :D. Nawet pies b臋dzie potrafi艂 wymieni膰 偶ar贸wki na ledy :lol:

G贸ra

PostNapisane: 24 wrz 2016, o 22:16 

Do艂膮czy艂(a): 3 sty 2014, o 17:24
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Na pewno si臋 przyda... 偶ar贸wki ju偶 kupione.
Dzi臋ki!

G贸ra

PostNapisane: 20 pa藕 2016, o 10:03 

Do艂膮czy艂(a): 3 mar 2016, o 12:56
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
Zajebisty tutorial ;)

Jedyne co to: nie mog臋 odpi膮膰 偶ar贸wki u st贸p pasa偶era z przodu, nie ma szans, nie wychodzi 偶adnym podwa偶aniem.
A druga sprawa: te偶 tak macie 偶e wam 艣wiat艂o z bia艂ych led贸w rozszczepia si臋 na tak膮 siatk臋 偶贸艂tego i niebieskiego na przemian?

G贸ra

PostNapisane: 20 pa藕 2016, o 13:23 

Do艂膮czy艂(a): 21 sty 2014, o 23:17
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 2.0TDI CFFB (140KM)
Aktualnie: 177/383
To zdejmij schowek.Kilka torx贸w,delikatnie zdejmij wtyk臋 od o艣wietlenia i rurk臋 pompuj膮c膮 zimne powietrze.
Zajmuje kilka minut i lampk臋 masz na stole.
U mnie 艣wieci na bia艂o,nic si臋 nie rozszczepia.Ledy od Lec'a.

G贸ra

PostNapisane: 25 pa藕 2016, o 19:41 

Imi臋: Dawid
Do艂膮czy艂(a): 31 sty 2015, o 10:47
Samoch贸d: Superb II 4x4
Silnik: 2.0TDI (170KM) CFGB
b艂臋d贸w nie wywala 偶adnych ?

G贸ra

PostNapisane: 25 pa藕 2016, o 20:26 

Do艂膮czy艂(a): 21 sty 2014, o 23:17
Samoch贸d: Superb II combi
Aktualnie: 177/383
Nie ma b艂臋d贸w,ta 偶ar贸wka chyba nie jest sprawdzana.

G贸ra

PostNapisane: 8 lis 2016, o 21:18 

panki888 napisa艂(a):
b艂臋d贸w nie wywala 偶adnych ?

Na desk臋 nic nie wywala.
Dopiero jak odpali膰 scan w VCDS, to wywali przepalone kopert贸wki drzwi kierowcy i pasa偶era o ile dobrze pami臋tam

G贸ra

PostNapisane: 25 lis 2016, o 22:38 

Imi臋: Tomek
Do艂膮czy艂(a): 9 sie 2016, o 10:47
Silnik: 1.8TSI BZB (160KM)
Tutorial rewelacja :D
A moglbys kiedys przy okazji zarzucic zdjecie z zewnatrz jak wyglada to oswietlenie z lusterek po Twoich modyfikacjach? Jestem ciekaw efektu :P

Inna sprawa to - probowales moze wymienic standardowe zarowki pozycyjne na ledy? Ablo podswietlajace tablice z tylu? To widzialem gdzies moze miec taka zalete, ze te zarowki podswietlajace tablice, jesli bylyby wystarczajaco mocne, moga np. uchronic przed wdepnieciem w kaluze, jak bedziesz otwieral bagaznik :P

G贸ra

PostNapisane: 25 lis 2016, o 23:13 

tomaszszszsz napisa艂(a):
Tutorial rewelacja :D
A moglbys kiedys przy okazji zarzucic zdjecie z zewnatrz jak wyglada to oswietlenie z lusterek po Twoich modyfikacjach? Jestem ciekaw efektu :P

W wolnej chwili postaram si臋 cykn膮膰, jak to wygl膮da. Jak jeste艣 z Warszawy lub okolic, to mo偶emy si臋 spotka膰 i zobaczysz jak to wygl膮da :)
tomaszszszsz napisa艂(a):
Inna sprawa to - probowales moze wymienic standardowe zarowki pozycyjne na ledy? Ablo podswietlajace tablice z tylu? To widzialem gdzies moze miec taka zalete, ze te zarowki podswietlajace tablice, jesli bylyby wystarczajaco mocne, moga np. uchronic przed wdepnieciem w kaluze, jak bedziesz otwieral bagaznik :P

1. Mam SIIFL z ksenonami, wi臋c ledy mam w standardzie :D
2. Planuj臋 za艂o偶y膰 lampki ledowe pod艣wietlaj膮ce rejestracj臋. Chc臋 za艂o偶y膰 kompletne lampki z homologacj膮, a nie kupowa膰 偶ar贸wki i mocowa膰 w stare obudowy. Chc臋, 偶eby delikatnie pod艣wietla艂y, a nie wali艂y po oczach innych kierowc贸w. Je艣li ju偶 co艣 ma chroni膰 przed wej艣ciem w ka艂u偶臋 to coming leaving home. Ale chyba bardziej z nazwy :p

G贸ra

PostNapisane: 30 sty 2017, o 22:09 

Imi臋: 艁ukasz
Do艂膮czy艂(a): 2 sty 2017, o 15:09
Samoch贸d: Superb II DSG 4x4
Aktualnie: ~170
Spoko opcja, nawet jest dla szklanego dachu :)

G贸ra

PostNapisane: 31 sty 2018, o 15:59 

Do艂膮czy艂(a): 9 gru 2017, o 15:47
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
Kolego a czy ledy kt贸re montowa艂e艣 jako o艣wietlenie lampki do czytania to najzwyklejsze W5W czy z modu艂em CAN - BUS ?
Bo czy je艣li s膮 to najzwyklejsze ledy to nie ma tak 偶e delikatnie si臋 偶arz膮 nawet po jej zgaszeniu ?

G贸ra

PostNapisane: 1 lut 2018, o 13:42 

rozyckiartur1986 napisa艂(a):
Kolego a czy ledy kt贸re montowa艂e艣 jako o艣wietlenie lampki do czytania to najzwyklejsze W5W czy z modu艂em CAN - BUS ?
Bo czy je艣li s膮 to najzwyklejsze ledy to nie ma tak 偶e delikatnie si臋 偶arz膮 nawet po jej zgaszeniu ?

Hej,
Jedyny moment kiedy 偶arz膮, kt贸ry zaobserwowa艂em to wtedy kiedy przy w艂膮czonym o艣wietleniu osi膮gnie czas zw艂oki. W innych przypadkach normalnie gasn膮

G贸ra

PostNapisane: 7 lut 2018, o 18:51 

Do艂膮czy艂(a): 9 gru 2017, o 15:47
Silnik: 2.0TDI BMP (140KM)
A jak upora艂e艣 si臋 z biegunowo艣ci膮 led贸w przy o艣wietleniu n贸g z przodu i baga偶nika w klapie ?
Ja kupi艂em W5W cokolikowe i nie za bardzo chc膮 wej艣膰 w te lampki, i druga sprawa nawet jak mi si臋 ju偶 te ledy uda艂o upcha膰 w te lampki to w klapie baga偶nika 偶arz膮 mi si臋 ?
Czy tam trzeba zastosowa膰 z Can Bus ?

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 25 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: