Forum Skoda Superb

Portal mi艂o艣nik贸w i u偶ytkownik贸w Skody Superb
Teraz jest 23 maja 2018, o 04:32

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 98 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Nast臋pna strona
Autor Wiadomo艣膰
PostNapisane: 22 lis 2017, o 12:12 

Do艂膮czy艂(a): 2 lis 2017, o 20:02
Samoch贸d: Superb III combi
Silnik: 2.0TSI (220KM)
Nie znalaz艂em odpowiedniego w膮tku a troch臋 si臋 ju偶 zgubi艂em....
Zamarzy艂em sobie wymian臋 felg z seryjnych 17" w S3 kombi TSI 220KM na 18".
Z oponami nie mia艂em problem贸w.
Natomiast zawiesi艂em si臋 przy felgach.

Po przegrzebaniu r贸偶nych forum i stron, widz臋 偶e felgi maj膮 "homologowane" dla S3 TSI 220km rozmiary:

7J x 17 H2 do opon 215/55 R17 94W (ET 40)
8J x 18 H2 do opon 235/45 R18 94W (ET44)
8J x 19 H2 do opon 235/40 R19 96W (ET44)

Przeszpera艂em na艣cie stron producent贸w felg plus sklep贸w (z oponeo i sp贸艂k膮 c贸rk膮 do felg na czele) i mam problem z ET i otworem centralnym.

Cz臋sto (najcz臋艣ciej :evil: ) jest tak, 偶e przy przeszukiwaniu felg po modelu auta, wyskakuj膮 dla S3 wyniki z innym OC i innym ET.
Zwykle chwal膮 si臋, 偶e maj膮 certyfikaty ABE, TUV. Pewnie jeszcze FBI, CIA, PiS... etc.

Zadzwoni艂em do 3 r贸偶nych ASO + do dzia艂u homologacji ca艂ej grupy w Poznaniu. Opr贸cz informacji, 偶e ET zmieni mi parametry jezdne je艣li b臋dzie zbyt du偶e albo zbyt ma艂e i mo偶e by膰 藕le ..... powiedziano te偶 (Inny mistrz), 偶e musi by膰 taki otw贸r i takie ET jak w homologacji i koniec, 偶adnych alternatyw. 呕e plastik nie da rady przenie艣膰 si艂 kt贸re dzia艂aj膮 na piast臋 (nie wdaj臋 si臋 w dyskusj臋 czy to 艣ruby czy piasta przenosz膮 ich wi臋cej - na pewno oba maj膮 wp艂yw) i 偶e po sezonie b臋d臋 mia艂 zapiekank臋 na alu.
Nikt nie m贸wi艂 o cofni臋ciu gwarancji mimo wielu pyta艅. Skazywali mnie natomiast jako potencjalnego winnego je艣li b臋dzie st艂uczka i rzeczoznawca udowodni, 偶e zmiana felg na niehomologowane dla dopuszczonego do ruchu pojazdu mog艂a wp艂yn膮膰 na ewentualn膮 st艂uczk臋. Oraz, 偶e ASO mo偶e si臋 wypi膮膰 na gwarancyjn膮 napraw臋 zawieszenia je艣li co艣 si臋 przez te 2 czy 4 lata stanie.

przy odbiorze auta sprzedawca rekomendowa艂 57,1 i 偶adnego innego ale przy ET "pozwala艂" na ma艂膮 modyfikacj臋 (nie pyta艂em czy ma na my艣li 1% w ka偶d膮 stron臋 czy inne podej艣cie; ) ).

nikt wprost te偶 nie powiedzia艂, 偶e producent dopuszcza inne ET i w jakim zakresie. O otworze nie wspominaj膮c..

I po tym d艂ugim wst臋pie, kilka pyta艅:

- Czy kto艣 u偶ywa pier艣cieni centruj膮cych? plastik? alu? jak to si臋 wam sprawuje? (bicie, uszkodzenia plastik贸w, pogorszenie parametr贸w jezdnych?)
- je艣li stosowali艣cie pier艣cienie, macie por贸wnanie mi臋dzy redukcja ~66 /57 a np. ~70 / 57 (milimetry pomijam narazie)
- Czy kto艣 mia艂 problemy w ASO na przegl膮dzie / naprawie gwarancyjnej jak przyjecha艂 na felgach o "niew艂a艣ciwych parametrach"
- czy kto艣 u偶ywa felg o skrajnie innym ET (<35, >49)? jak "to je藕dzi"?

Mi艂ego!

Pozdr; )

G贸ra

G贸ra
PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:02 

Do艂膮czy艂(a): 7 lut 2017, o 10:59
Samoch贸d: Superb III
Silnik: 1.8TSI CJSC (180KM)
Aktualnie: 205KM/364Nm
Serio zada艂e艣 sobie tyle trudu, 偶eby uzyska膰 tak膮 odpowied藕? :)

Skoda Superb III Sportline 娄 2017 -

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:16 

Do艂膮czy艂(a): 24 lis 2015, o 00:51
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Aktualnie: 350 KM/435NM
JA pierd....ch艂opie przesadzi艂e艣 w druga stron臋...et mam 40 mia艂em, zar贸wno 48 jak i 33....pier艣cienie i 66 i 74....og贸lnie jest jeden ch czy takie czy takie, si艂 偶adnych inaczej si臋 nie rozk艂ada bo ten pier艣cie艅 powoduje w艂a艣nie r贸wnomierne roz艂o偶enie si艂...na mniejszym et je藕dzi si臋 zdecydowanie lepiej, pewniej trzyma si臋 w贸z w zakr臋tach...

Ogolnie kupuj felgi jakie ci si臋 podobaj膮 minimalne et to oko艂o podejrzewam 35 jak b臋dzie wi臋ksze to wyregulujesz dystansem....tak na dystansach te偶 je藕dzi艂em i te偶 nie mia艂o to wp艂ywu na jazd臋 ...........

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:31 

sane napisa艂(a):
Serio zada艂e艣 sobie tyle trudu, 偶eby uzyska膰 tak膮 odpowied藕? :)

wymy艣li艂em na poczekaniu :mrgreen:

taa... po艣wi臋ci艂em si臋....dla kogo, nie wiem jeszcze :x

Po komentarzu wnioskuj臋, 偶e nie zada艂em durnego pytania i nie dostan臋 has艂a "przeszukaj forum" :D

do brzegu.
Clo, czy w Skodzie nie by艂o problem贸w z gwarancj膮? nie czepiali si臋 w twojej srebrnej strzale innego ET i pier艣cieni?

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:35 

Do艂膮czy艂(a): 24 lis 2015, o 00:51
Samoch贸d: Superb II
Silnik: 1.8TSI CDAB (152KM)
Aktualnie: 350 KM/435NM
Nie...tylko srebrnej skody to ja nie mam...i niby do czego mieliby si臋 czepiac?

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 13:50 

mea culpa...cz艂owiek my艣li grey, pisze srebro.

Skoda jest dopuszczona do ruchu w oparciu o 艣wiadectwo homologacji.
Nie wiem co to za dokument, ale zak艂adam, 偶e pojazd dopuszcza si臋 do ruchu przy okre艣lonych parametrach.
W tym r贸wnie偶 okre艣lone parametry felg.

Wy si臋 znacie wi臋cej, a mi zale偶y na tym, 偶eby aso nie kaza艂o mi spada膰 na drzewo je艣li mi si臋 co艣 w zawieszeniu na gwarancji wysypie.

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 14:31 

Do艂膮czy艂(a): 30 kwi 2017, o 08:37
Silnik: 2.0TDI (150KM)
CLO27 napisa艂(a):
JA pierd....ch艂opie przesadzi艂e艣 w druga stron臋...et mam 40 mia艂em, zar贸wno 48 jak i 33....pier艣cienie i 66 i 74....og贸lnie jest jeden ch czy takie czy takie, si艂 偶adnych inaczej si臋 nie rozk艂ada bo ten pier艣cie艅 powoduje w艂a艣nie r贸wnomierne roz艂o偶enie si艂...na mniejszym et je藕dzi si臋 zdecydowanie lepiej, pewniej trzyma si臋 w贸z w zakr臋tach...

Og贸lnie kupuj felgi jakie ci si臋 podobaj膮 minimalne et to oko艂o podejrzewam 35 jak b臋dzie wi臋ksze to wyregulujesz dystansem....tak na dystansach te偶 je藕dzi艂em i te偶 nie mia艂o to wp艂ywu na jazd臋 ...........

Hej... nie do ko艅ca jest jak piszesz... jako 偶e kiedy艣 zajmowa艂em si臋 zawodowo felgami to na szybko usystematyzuj臋:

1. zmiana ET zmienia parametry zawieszenia, je艣li to jest mm czy dwa, realnie nie ma to znaczenia (formalnie ju偶 mo偶e mie膰), ale ju偶 ET:30 b臋dzie zmienia艂o obci膮偶enia na 艂o偶yskach oraz pia艣cie przesuwaj膮c k膮ty pracy ca艂ego zawiasu. Mo偶e to mie膰 wp艂yw na gwarancj臋 i ubezpieczenie. Faktycznie ni偶sze ET niby poprawia prowadzenie (szerszy rozstaw k贸艂), ale wp艂ywa na trwa艂o艣膰 zawiasu i p贸艂osi nap臋dowych.

2. otw贸r centralny i pier艣cienie... to na nich opiera si臋 i pracuje felga przenosz膮c obci膮偶enie na piast臋. Tutaj nie obawia艂bym si臋 za bardzo, cho膰 faktycznie zdarza si臋, 偶e si臋 wyrobi膮 lub zapiek膮, a ko艂o sobie drga... tym niemniej renomowani dostawcy raczej sobie z tym poradzili, nie obawia艂bym si臋.

3. Kupuj felgi z homologacj膮, kt贸r膮 ka偶dy szanuj膮cy si臋 producent przeprowadza dla swojego produktu. Homologacja wygl膮da tak: http://admin.uniwheels.jfnet.de/pdf/00211530/00211530.pdf tam masz konkretne dane falgi, konkretne modele aut, konkretne parametry opon itd dla kt贸rych jest homologacja. Je艣li masz co艣 takiego, nikt Ci nic nie zrobi (cho膰 niby producent mo偶e pr贸bowa膰 nie uznawa膰 gwarancji, ale by艂by debilem). TUV dla wytw贸rcy, czy inne ISO, JATO, NATO i FBI nie s膮 homologacj膮. Cz臋sto nieznani producenci chwal膮 si臋 TUV, kt贸ry jest po prostu certyfikatem systemu jako艣ci wytw贸rni, b膮d藕 nawet maszyn na kt贸rych pracuj膮. Fajnie 偶e co艣 takiego maj膮, mo偶e ich produkty s膮 nawet dobrej jako艣ci, ale nie ratuje to w 偶adnych przypadkach podbramkowych. Ty jako klient musisz o tym wiedzie膰.

4. warto zawsze skorzysta膰 z dobrego kalkulatora parametr贸w ko艂a, ja korzystam z tego: https://www.wheel-size.com/calc/
Jest tam nieco pobie偶nie, ale kompletnie om贸wiony ka偶dy parametr ko艂a (19 r贸偶nych zmiennych)

jako ciekawostk臋 dodam, 偶e 1 kg wzrostu masy ko艂a jest r贸wnowa偶ny dorzuceniu oko艂o 4kg do masy auta... st膮d zak艂adaj膮c wi臋ksze felgi i opony, kt贸re wa偶膮 np 4kg wi臋cej ni偶 nasze standardowe, w efekcie je藕dzimy autem, kt贸re ma jakby na pok艂adzie 3 worki cementu, albo jednego pasa偶era....

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 15:57 
Moderator

Do艂膮czy艂(a): 10 pa藕 2014, o 10:52
Samoch贸d: Superb II combi
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Blueskojota napisa艂(a):
Po komentarzu wnioskuj臋, 偶e nie zada艂em durnego pytania i nie dostan臋 has艂a "przeszukaj forum" :D

Mo偶na tak napisa膰 bo temat akurat by艂 wa艂kowany n razy, 艂膮cznie z rysunkami odno艣nie r贸偶nic czy mniejsze ET czy dystanse i co lepsze dla auta (nie ma znaczenia).

Tylko, 偶e zada艂e艣 normalnie pytanie z faktami i nie oczekujesz, 偶e kto艣 za Ciebie zrobi robot臋 to i odpowiedzi s膮 rzeczowe, czego nie kumaj膮 inni, kt贸rzy dostali tak膮 odpowied藕 z fal膮 hejtu :)

Odpowiadaj膮c na Twoje pytanie homologacj臋 fajnie mie膰 w razie 'W', bo ubezpieczyciel b臋dzie si臋 potencjalnie czepia膰 i szkoda dawa膰 jemu pow贸d ku temu.

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 16:25 

Do艂膮czy艂(a): 27 sie 2014, o 08:49
Samoch贸d: Superb II combi 4x4
Silnik: 1.8TSI CDAA (160KM)
Aktualnie: ju偶 dotarty :-)
Ale byli te偶 tacy co chcieli zmienia膰 opony czy te偶 ko艂a na te z homologacji przed zaproszeniem ubezpueczyciela:)

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 19:43 

Imi臋: Piotr
Do艂膮czy艂(a): 12 sie 2012, o 12:21
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TSI (280KM)
Aktualnie: 444PS/567Nm
Po co ci te wszystkie certyfikaty, homologacje na felgi? Z reszt膮 jak kupisz firmow膮 felg臋 to zazwyczaj producent posiada odpowiednie atesty i certyfikaty.

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 20:03 

homologacja jest wymagana przez kodeks drogowy art. 70 (szczeg贸lnie art. 70c, 70d i 70g pkt 6)

odno艣nie renomowanych producent贸w... tak zazwyczaj posiadaj膮, ale dobrze jest to sprawdzi膰, 偶eby si臋 nie zdziwi膰... bo mo偶e si臋 okaza膰, 偶e akurat dany rozmiar/typ felgi nie jest homologowany do danej wersji auta...

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 20:20 

Do艂膮czy艂(a): 3 sty 2015, o 15:34
a nie mo偶esz kupi膰 felg skodowskich? mnie si臋 podobaj膮

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 21:47 

Imi臋: Krystian
Do艂膮czy艂(a): 14 pa藕 2017, o 17:32
Samoch贸d: Superb III combi 4x4
Silnik: 2.0TDI (190KM)
ja swoje znalaz艂em tu:
http://www.alcar.pl/3DKonfigurator/inde ... rpkjdhla2a

G贸ra

PostNapisane: 22 lis 2017, o 22:30 

Srebrne osiemnastki na stronie skody kosztuj膮 ~1,1k za sztuk臋, nie planowa艂em takiego wydatku a w tej cenie mo偶na ju偶 AEZ kupi膰 (cho膰 z innym ET :D)

No chyba, 偶e kto艣 chce wspom贸c bud偶et i kupi膰 kompletne ko艂a: premiumcontact 5 z zeusami 17" z przebiegiem 400 km - taniej ni偶 na stronie skody :D
Na ewentualne og艂oszenie musz臋 jeszcze "zapracowa膰" paroma postami...

Na stronie by艂em (dzi臋ki za linka) - nie ma podanych otwor贸w, co bior膮c pod uwag臋 r贸偶ne stanowiska przedm贸wc贸w mo偶e by膰 jednak wa偶ne.
Na dzi艣 wol臋 mniejsze ryzyko ni偶 wi臋ksze.

Z ca艂o艣ci wypowiedzi nie rozumiem r贸偶nicy mi臋dzy certyfikatem TUV a homologacj膮 TUV? Podobnego otrzyma艂em na pocz膮tku analizy tematu od felgi.pl na alutec ikenu grey (te maj膮 jeszcze abe), ale w translatorze dokumentu nigdzie nie znalaz艂em has艂a "homologacja" - zar贸wno w podanym linku jak i tym, kt贸rym mam...

Poszuka艂em w sieci i nie znalaz艂em 偶adnych przepis贸w odno艣nie samych felg.
A TUV i ABE jak rozumiem, dotycz膮 rynku niemieckiego i takim papierkiem wed艂ug polskich przepis贸w mog臋 jako podpa艂ki u偶y膰..

Na jakim otworze centralnym je藕dzisz Krystian?

G贸ra

PostNapisane: 23 lis 2017, o 10:33 

jeszcze raz zerknij na ten dokument:
http://admin.uniwheels.jfnet.de/pdf/00211530/00211530.pdf
je艣li dostawca da ci dokument, kt贸ry b臋dzie wygl膮da艂 jak ten, czyli b臋d膮 okre艣lone parametry felgi oraz Tw贸j model i wersja auta, b臋dzie on wystawiony przez jaki艣 uznan膮 firm臋 certyfikuj膮c膮 (TUV, DEKRA itp), to na 99% b臋dzie to homologacja.

TUV i ABE s膮 jak najbardziej dokumentami homologacyjnymi o ile zawieraj膮 dane jak powy偶ej. Ale zdarza si臋, 偶e egzotyczni dostawcy chwal膮 si臋 TUV, a okazuje si臋 偶e jest on na... proces produkcyjny, maszyn臋 na kt贸rej robi膮 felgi itp. co nie ma 偶adnej warto艣ci.

Podstawy prawne poda艂em powy偶ej, chyba faktycznie s膮 niew艂a艣ciwe, bo wygl膮da na to 偶e przepisy te s膮 uchylone... ale nie s膮dz臋, 偶e nie zosta艂y gdzie艣 indziej sprecyzowane i nie s膮 zgodne z regulacjami UE. Nie b臋dzie nigdzie odniesienia wprost do felg, tylko nale偶y szuka膰 w odniesieniu do element贸w wyposa偶enia pojazdu, kt贸rymi felgi s膮. Postaram si臋 pogrzeba膰 jeszcze w tym temacie w wolnej chwili

G贸ra

G贸ra
Wy艣wietl posty nie starsze ni偶:  Sortuj wg  
Utw贸rz nowy w膮tek Odpowiedz w w膮tku  [ Posty: 98 ]  Przejd藕 na stron臋 1, 2, 3, 4, 5 ... 7  Nast臋pna strona

Strefa czasowa: UTC + 1 [ DST ]

Nie mo偶esz rozpoczyna膰 nowych w膮tk贸w
Nie mo偶esz odpowiada膰 w w膮tkach
Nie mo偶esz edytowa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz usuwa膰 swoich post贸w
Nie mo偶esz dodawa膰 za艂膮cznik贸w

Szukaj:
Skocz do: